Premiär för Spegling
Nosaby IF fortsätter satsa på barn och Ungdomsfotbollen. Det har funnits ett önskemål från ungdomsledarna om ett bollplank som stöttar dem och ger dem möjlighet till fortbildning. Genom ett samarbete med Skånes Fotbollförbund har vi lyckats engagera välmeriterade Mats Svensson vars meritlista inom fotbollen är lång och innehåller bl a målvaktstränare i MFF, HIF och U21-landslaget. Mats började faktiskt sin tränarbana som Ungdomstränare och Ungdomsansvarig i början av 1990-talet i Nosaby IF. De senaste åren har Mats varit anställd av Svenska Fotbollförbundet och varit med i det team som utformat och skrivit de nya tränarutbildningarna. Trots Mats är pensionär så arbetar han fortfarande som föreläsare på Eslövs Folkhögskolas Fotbollstränarutbildning. Mats började sitt arbete i Nosaby med en Målvaktstränarutbildning i januari och för ett par veckor sedan höll han en ledarutbildning om de nya spelformerna. Förutom utbildning ingår även Spegling i arbetsuppgifterna dvs att Mats följer en träning och efter träningen går igenom vad som varit bra, ger tips, vad man ska tänka på och eventuellt göra bättre. I helgen var det premiär för speglingen i 2 träningsgrupper och nedan kan Du läsa Mats tankar om de positiva besöken. "Under helgen har jag i rollen som vägledare och rådgivare (coach är väl ett modernare ord) till barn- och ungdomstränarna i Nosaby IF besökt två av föreningens träningsgrupper: totalt 5 tränare och 42 barn. Projektet sker i samarbete med Skånes FF. Atmosfären under träningspassen präglades av orden i grafen nedan, ord som är kännetecknande för en positiv motivations- och utvecklingsmiljö inom barnfotbollen. Dessa båda åldersgrupper växer ständigt då det gäller antalet barn. En av orsakerna till detta är säkert att de ”nya” barnen slussas in direkt i gruppen och integreras med dem som kommit något längre i sin utveckling. Följden blir att de ”nya” barnen lär sig av de ”gamla” som i sin tur får möjlighet att förbättra färdigheter och delar av spelförståelsen som är svåra att utveckla i en homogen grupp. Under helgen har jag fått kvitto på att teorin om att heterogena grupper ger bäst utveckling för alla barn även fungerar i praktiken. Glädjen, motivationen och lärandet gör troligtvis att fler barn fortsätter att spela fotboll allt högre upp i åldrarna. Naturligtvis använder vi SvFF:s och SISU Idrottsböckers förträffliga tränar- och spelarutbildningsmaterial i strävan att skapa goda samhällsmedborgare som långsiktigt får möjlighet att nå sin fulla potential som fotbollsspelare på olika nivåer. Efter träningspassen fick tränarna återkoppling då det mest handlade om positiv förstärkning: jag uppmuntrade tränarna att fortsätta göra det som de redan gör bra och som driver barnens lärande framåt, men gav dem också en del råd och tips på några förändringar. " Mer om Mats tankar om Ungdomsfotboll hittar Du här i Bladets artikel
Nosaby IF
20 mar 2019
Christian Martincu klar för Nosaby IF
Nosaby kan glädjerligen meddela att Christian Martincu är klar för Nosaby IF. Martincu har varit med under hela försäsongen med NIF och varit överens med klubben om en övergång, och nu är även all pappersexcersis klar för att kunna representera klubben. ”CH” kan både spela som ytterforward, yttermittfältare och forward. Han är en hårt arbetande offensiv spelare som är snabb och besitter ett bra avslut. Förra säsongen hade han problem med skador, men gjorde ändå sju matcher och tre mål för moderklubben Sölvesborg GOIF i divison 2. Välkommen till Nosaby, Christian!
A-Lag
20 mar 2019
0kommentarer
Besked om Joseph Abedu
Nosaby IF tvingas dessvärre idag meddela att nyförvärvet från Mjällby AIF Joseph Abedu tvingas lämna klubben.När Nosaby IF rekryterade Joseph från Mjällby AIF gjorde man samtidigt en ansökan till migrationsverket om förlängt uppehållstillstånd för besök. Reglerna säger att klubbar i division 2 inte får avlöna spelare utanför EU vilket föreningen självklart ville följa och därmed var den enda möjligheten för Joseph att få vara kvar i Sverige att försöka förlänga sitt besöksvisum. Migrationsverket har nu tagit beslutet att Josephs besök i sverige är för långt för att klassas som besök och därmed givit avslag till förlängningen. Migrationsverket menar att Nosaby IF som klubb inte kunde gjort något annorlunda och Nosaby IF respekterar migrationsverkets beslut. Detta innebär att Joseph nu åkt tillbaka till Nigeria. Joseph har visat stor anpassningsförmåga och varit oerhört uppskattad i omklädningsrummet. Nosaby IF stänger ingen dörr att Joseph skall spela i vår förening i framtiden.
A-Lag
20 mar 2019
Hässleholmsmatchen spelas i Tosteberga
Nu är det klart att matchen mot seriekollegan Hässleholms IF på lördag 23 mars spelas på Tosteberga IP:s naturgräs. Avspark kl 13.00. Dessutom spelas en sent insatt träningsmatch imorgon mot Näsby kl 20.00 på Kristianstad IP:s nya konstgräsplan då många av de spelare som av olika anledningar inte fått så mycket speltid startar.
A-Lag
18 mar 2019
Visa fler nyheter